Produkty mechatroniczne są w chwili obecnej powszechne w każdej dziedzinie gospodarki. Projektowanie produktów mechatronicznych wymaga specyficznego podejścia, uwzględniającego; interdyscyplinarność tych konstrukcji, zależność od rynku, multifunkcjonalność, łatwość obsługi oraz konieczność obniżenia kosztów całego cyklu życia produktu. Wymaga to od realizujących tego typu projekty specjalnych umiejętności w tym; szerokiej interdyscyplinarnej wiedzy, umiejętności pracy w zespole projektowym i zarządzania praca takiego zespołu, umiejętności posługiwania się najnowocześniejszymi narzędziami wspomagania pracy inżyniera. Dodatkowo bardzo przydatne są umiejętność planowania i przeprowadzania badań prototypów tego typu konstrukcji.
W odpowiedzi na te wymagania w KRiM WIMiR AGH uruchomiono studia magisterskie z zakresu projektowania mechatronicznego na kierunku Mechatronika. Cecha charakterystyczna utworzonej specjalności jest organizacja studiów w oparciu o projekty realizowane przez zespoły studentów. Takie podejście umożliwi studentom poznanie specyficznej natury projektowania mechatronicznego i nabycie umiejętności samodzielnego rozwiązywania interdyscyplinarnych problemów projektowych. W czasie studiów każdy student będzie miał możliwość zaprojektowania i wykonania prototypu konstrukcji mechatroniczne.
Program zajęć na specjalności projektowanie mechatroniczne został podzielony na cztery części, trzy pierwsze dotyczą przedmiotów wchodzących w skład mechatroniki, a więc zagadnień projektowania konstrukcji mechanicznych, elektronicznych oraz sterowania wraz z informatyką, natomiast czwarta cześć programu poświęcona jest integracji tych dziedzin w ramach projektów lub produktów mechatronicznych. Laboratoria, w których prowadzone są zajęcia z projektowania mechatronicznego wyposażone są w najnowocześniejsze w skali światowej urządzenia badawcze oraz oprogramowanie wspomagające projektowanie złożonych produktów.
Problematyka przedmiotów specjalnościowych obejmuje najnowocześniejsze zagadnienia projektowania układów wbudowanych, inteligentnych autonomicznych urządzeń mechatronicznych oraz mikroukładów (MEMS), które są coraz częściej wykorzystywane w życiu codziennym i przemyśle.
Katedra posiada bardzo szeroką współprace z przemysłem, dzięki czemu studenci mogą brać udział w rzeczywistych projektach badawczo – rozwojowych oraz odbywać praktyki w najnowocześniejszych zakładach w kraju i zagranicą. Katedra Robotyki i Mechatroniki bierze udział w wielu międzynarodowych projektach badawczych, dzięki czemu posiada szerokie kontakty międzynarodowe, które wykorzystuje się również dla celów edukacyjnych. Dzięki nim studenci mogą wyjeżdżać zagranice na dłuższe lub krótsze staże zdobywając niezbędne w dzisiejszych czasach kontakty międzynarodowe. Studia na kierunku mechatronika prowadzone są w języku polskim i angielskim (cały kurs). W szczególności studia w języku angielskim dają możliwość realizacji wybranych przedmiotów na uczelniach całego świata.